Foreign Policy Research Institute

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Foreign Policy Research Institute

tel. +38 (044) 287 52 58

ПОСТ-РЕЛІЗ КРУГЛОГО СТОЛУ НА ТЕМУ: «Гарантії безпеки для України: чи можуть вони бути альтернативою членству в НАТО»

У четвер, 30 травня 2024 року, Інститут зовнішньополітичних досліджень за організаційної підтримки GDIP провів круглий стіл "Гарантії безпеки для України: Чи можуть вони бути альтернативою членству в НАТО. " Серед спікерів заходу були Юрій Костенко, політик, член Комітету з питань ядерної політики та екологічної безпеки, народний депутат України п'яти скликань, міністр охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України (1995-98); Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень; Павло Жовніренко, радник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, голова правління Центру стратегічних досліджень; Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння; Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова.
Модератором заходу виступив Григорій Перепелиця, політолог, експерт з міжнародних конфліктів, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень.  Відкриваючи захід, він окреслив актуальність теми, наголосивши на позитивному та негативному досвіді основних принципів оборони нашої країни, зокрема, стримування, стійкості та взаємодії України зі світом. Пан Перепелиця описав процес пошуку керівництвом держави моделі безпеки для України. Він також детально зупинився на створенні та основних положеннях Київського безпекового договору, меті гарантій безпеки та їх правовому статусі. Директор Інституту зовнішньополітичних досліджень зазначив, що "Україна, на жаль, залишилася сам на сам з таким потужним ворогом, який заздалегідь готувався до війни із Заходом, і тепер ця місія випала на нашу долю. Саме тому сьогодні йде активна дискусія про те, як захистити країну, адже ми зіткнулися з ворогом, який не лише прагне знищити Україну як державу та українців як націю, а й має на меті змінити весь світовий порядок. Самотужки Україна не може протистояти такій величезній загрозі, і це вимагає певних колективних зусиль, єдності та визначення форматів, як ми можемо захистити себе і Європу від цієї навали русизму".
Варто зазначити, що формат заходу передбачав не лише виступи гостей, але й обговорення таких питань, як український варіант гарантій безпеки у порівнянні з іншими моделями безпекових угод (членство в НАТО, MNNA, Будапештський меморандум, американсько-ізраїльські моделі безпекової взаємодії, економічне відновлення та оборонна підтримка Південної Кореї та Японії, Партнерство розширених можливостей НАТО тощо); мета гарантій безпеки для України та інших країн світу. ); мета гарантій безпеки: колективна оборона, стримування нападу чи самооборона України; Київський безпековий договір та його вимоги щодо гарантій безпеки для України; зміст, юридичні аспекти та механізми імплементації гарантій безпеки для України: очікування, рекомендації та реальні результати.
У заході взяли участь представники дипломатичного корпусу, співробітники посольств Австрії, Єгипту, Грузії, Нідерландів, Узбекистану, а також ветерани дипломатичної служби, представники Міністерства закордонних справ, вищих навчальних закладів, засобів масової інформації, громадські діячі та науковці.